• zirfon.shop@gmail.com
فروشگاه زیرفون

فروشگاه زیرفون

مقایسه و بررسی بهترین برند‌های پوشاک، لوازم آرایشی و بهداشتی و اکسسوری

بهترین روش جلوگیری و حذف کپک از روی کفش های چرمی

  • ۴۷۵
بهترین روش جلوگیری و حذف کپک از روی کفش های چرمی

چرا کفش‌های چرمی ما کپک می‌زنند؟ چگونه از کپک زدن کفش‌های چرمی جلوگیری کنیم؟ ارزان‌ترین و بهترین روش پاک کردن کپک از کفش‌های چرم چیست؟


ایجاد کپک بر روی کفش‌های چرمی مشکلی رایج است به خصوص در برخی از نقاط جهان در برخی از فصول سال که رطوبت هوا زیاد است، اما همه افراد ممکن است بر روی کفش‌های چرمی خود کپک را مشاهده کنند. گاهی اوقات به میزان کمی، اما گاهی اوقات کل کفش ممکن است پر از کپک شود. در این مطلب از زیرفون به دلایل ایجاد کپک می‌پردازم و به شما می‌گوییم چگونه می‌توانید از آن جلوگیری کنید، و اگر کفشی دارید که کپک آن را فراگرفته چگونه آن را بردارید.

 

دلایل ایجاد کپک روی کفش های چرمی چیست؟

کَپَک نامی است همگانی برای همه گونه‌های قارچ‌های ذره‌بینی که به شکل رشته‌های چندسلولی (که هایف نامیده می‌شود) رشد می‌کنند. هاگ‌های کپک همیشه در اطراف ما وجود دارند، اما این هاگ‌ها در بعضی جاها جمع می‌شوند و می‌توانند تا حد زیادی شروع به رشد کنند، و در آن زمان است که مشکل ساز می‌شوند. در غذا پیدا کردن آن‌ها بسیار رایج است، اما همان‌طور که می‌دانید می‌توانند در هر جایی ظاهر شوند از جمله روی چرم.

هنگامی که چرم دباغی می‌شود به روش‌های مختلفی برای جلوگیری از کپک‌زدن تیمار می‌شود، اما با این وجود یک ماده زنده است. علاوه بر آن حاوی تانن‌های طبیعی (ماده‌ای شیمیایی است که در برخی از میوه‌ها و بذرها وجود دارد و حالت گسی ایجاد می‌کند.) و مقداری موم و روغن طبیعی به میزان کم یا زیاد، که این به نوع چرم بستگی دارد، است که با موم های دیگر تمیار می‌شود که برای ساخت آن ضروری است. به ناچار این مواد آلی را به چرم اضافه می‌کنند که می‌تواند منبع مناسی برای رشد کپک باشد.

دلایل ایجاد کپک روی کفش های چرمی چیست؟

زمانی که محیط تاریک، مرطوب و گردش هوا کم است، کپک به راحتی تشکیل می‌شود. بنابراین، داشتن کفش چرمی خیس و قرار دادن آن در کمد دربسته یا جاهای شبیه به آن، محیط بسیار مستعدی برای تشکیل کپک است. که در ادامه این مطلب راه‌های جلوگیری از آن را به شما معرفی می کنیم. (در این مقاله تمرکز ما روی کفش است، اما اساساً برای همه محصولات ساخته شده از چرم قابل استفاده است).

چگونه از ایجاد کپک روی کفش های چرمی جلوگیری کنیم؟

دو دلیل اصلی بر ایجاد کپک بر روی کفش های چرمی تأثیر می‌گذارد: وضعیت کفش‌ها و شرایط نگهداری آن‌ها.

ابتدا وضعیت کفش‌ها را بررسی می‌کنیم. اگر زیر باران شدید بیرون رفته‌اید و کفش‌هایتان خیس است، باید خیلی مراقب باشید. ابتدا آنها را با یک دستمال نمدار ظرفشویی یا مشابه آن پاک کنید تا هرگونه کثیفی و باقی مانده از آن پاک شود. اجازه دهید آن‌ها در یک مکان مطبوع خشک شوند، مثلا در یک روز آفتابی در بیرون خانه می تواند مناسب باشد (البته اگر خیس شده باشند نباید در هنگام باران یا در طول شب بیرون باشند زیرا رطوبت بیشتر است) در غیر این صورت در داخل دمای معمولی خانه نیر خوب است.

سعی نکنید روی حرارت مستقیم مانند بخاری، رادیاتور، گرمایش از کف یا موارد مثل آن سریع‌تر خشک شوند، زیرا فشار زیادی به چرم وارد می‌کند و در بدترین حالت ممکن است ترک بخورد. مطمئن شوید که هوا می‌تواند در اطراف کفش‌ها گردش کند، آن‌ها را به پهلو بگذارید، روی یک سطح ناهموار که هوا بتواند از اطراف آن عبور کند، یا کفش را آویزان کنید. یافتن کپک روی کفه‌های کفش چرمی بسیار رایج است، اگر هنگام راه رفتن در باران خیس شده باشند و روی یک سطح صاف و بدون گردش هوا گذاشته شوند، به راحتی کپک ایجاد می‌شود زیرا کفی‌ها اغلب به دلیل کثیف شدن بیشتر از رویه و در تماس نبود با هوا است که کپک می زنند.

چگونه از ایجاد کپک روی کفش های چرمی جلوگیری کنیم؟

در صورت خیس‌شدن کفش قالب‌کفش را داخل آن قرار ندهید، آن‌ها بدون قالب‌کفش بهتر خشک می‌شوند. یا می‌توانید داخل کفش را با رزونامه‌های باطله پر کنید که بهتر رطوبت را جذب می‌کنند و سریع‌تر خشک می‌شوند، البته فراموش نکنید درصورتی که روزنامه‌ها کاملا مرطوب شد آن‌ها را تعویض کنید. زمانی که کفش‌ها کمی خشک شدند، قالب‌کفش چوبی را داخل کفش بگذارید تا کفش‌تان شکل خود را حفظ کند. قالب‌کفش چوبی مقداری رطوبت را جذب می‌کند و مهم‌تر از آن به چرم اجازه تنفس می‌دهد (در مقایسه با قالب‌کفش پلاستیکی که منافذ را می‌بندند) که پس از استفاده منظم روزانه وقتی کفش‌ها کمی مرطوب هستند، عالی است. اما همان‌طور که گفته شد اگر قالب‌کفش چوبی خیس شده باشد می‌توانند از خشک شدن مناسب چرم جلوگیری کند.

باید شرایطی مناسب برای نگهداری کفش جهت جلوگیری از کپک‌زدن را فراهم کنید، در واقع در این مورد برخی از اشتباهات رایج وجود دارد که اغلب انجام می‌شود. معمولاً کفش‌ها در یک کمد بسته نگهداری می‌شوند که ایده‌آل نیست زیرا هوا نمی‌تواند در آنجا گردش کند. اگر آن‌ها را در کمد نگه می‌دارید، مطمئن شوید که جریان هوا در آنجا وجود دارد، یا در کمد را کمی باز بگذارید تا جریان هوا در داخل کمد گردش داشته‌باشد. همچنین اگر روی یک سطح صاف جامد نباشند، بهتر است. فرش آجدار یا چیزی شبیه به آن که اجازه می‌دهد هوا در زیر کفش گردش کند کارتان را راه می‌اندازد.

چگونه از ایجاد کپک روی کفش های چرمی جلوگیری کنیم؟

یکی از روش‌های پراستفاده برای نگهداری کفش‌ها، به ویژه در زمان نگهداری فصلی که از آن‌ها استفاده نمی‌شود، در جعبه‌های کفش است. این روش توصیه نمی‌شود زیرا در واقع جعبه‌ کفش فضای تاریکی است که هوا نمی‌تواند در آن گردش کند، به خصوص اگر در یک زیرزمین یا مکانی همانند آن که مرطوب است نگهداری شود (باید از آن اجتناب کرد)، که شرایط را برای کپک‌زدن کفش فراهم می کند. چند سوراخ در جعبه‌ها ایجاد کنید تا امکان گردش هوا فراهم شود تا شرایط بهتر شود و همیشه مطمئن شوید که کفش ها قبل از اینکه آن‌ها را در جعبه قرار دهید کاملاً خشک شده باشند.

یکی از راه‌های مناسب این است که چند جاذب رطوبتی را در داخل جعبه کفش بگذارید تا بتوانند رطوبت چرم را بگیرند. قالب‌های کفش چوبی تا حدودی این کار را انجام می‌دهند و در مواردی که محیط خیلی مرطوب نباشد کافی است. برای نگهداری فصلی، می‌توان کیسه‌هایی از براده‌های سرو و یا بسته‌های سیلیکا ژل را که اغلب در جعبه‌های کفشی که می خرید وجود دارد، را در جعبه قرار دهید (آن‌ها را دور نیندازید، آن‌ها را در جعبه‌ای در خانه قرار دهید چون برای نگهداری فصلی به آن‌ها نیاز پیدا می کنید). اگر در مکان‌ بسیار مرطوب زندگی می‌کنید، یک رطوبت‌گیر می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

اگر اغلب با مشکل کپک‌زدن برروی کفش‌های خود مواجه می‌شوید، باید تمامی نکاتی که در بالا گفته شده را رعایت کنید. همان‌طور که گفته شد در برخی از نقاط جهان شرایط مرطوب‌تر است و کپک‌زدگی راحت‌تر ایجاد می‌شود و همچنین در فصول مختلف شرایط تغییر می‌کند و این می‌تواند محیط را برای کپک‌زدن کفش شما مساعد کند. پس باتوجه به مکانی که در آن زندگی می کنید مراقبت های لازم را انجام دهید.

چگونه کپک را از روی کفش چرمی پاک کنیم؟

توجه داشته باشید که وقتی کپک را روی کفش چرم خود دیده‌اید، مدتی از تشکیل آن گذشته است. هاگ‌های کپک با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیستند پس زمانی که شروع به دیدن پوشش مشخصاً مبهم سفید (یا گاهی سیاه) می‌کنید، کمی پیشرفت کرده است. کفش‌ها را بیرون بیاورید، چون نباید اجازه دهید هاگ‌های کپک در داخل خانه پخش شوند. تمام کپک‌های سطحی را با یک پارچه نخی که با آب داغ مرطوب شده است پاک کنید. این کار را با دقت انجام دهید. سپس اجازه دهید کفش‌ها خشک شوند، ترجیحاً در بیرون از اتاق.

حالا باید کپکی را که در عمق مواد قرار دارد و در حفره‌هایی مثل اطراف سوراخ‌های توری، بین قطعات چرمی و غیره ایجاد شده است، را از بین ببرید. اگر فقط روی کفه‌های کفش باشد، آسان است، اما روند مشابه‌ای دارد. برای این کار باید از ماده‌ای استفاده کنید که کپک را از بین ببرد. چندین پاک کننده وجود دارد که این کار را انجام می‌دهند، اما ارزان‌ترین و بهترین آن سرکه معمولی است. سرکه آثار بدی روی پوست دست می گذارد پس برای محافظت از دستان خود از دستکش استفاده کنید. اگر می‌خواهید بوی آن کمتر تند شود، می‌توانید سرکه را با آب‌لیمو مخلوط کنید. این مایع باید حاوی حدود 12 درصد سرکه باشد، بنابراین اگر قوی‌تر است، آن را با آب مخلوط کنید تا به غلظت مشابه‌ای دست پیدا کنید تا برای چرم قوی نباشد. مثل مرحله قبل این کار را در بیرون از خانه انجام دهید.

چگونه کپک را از روی کفش چرمی پاک کنیم؟

یک پارچه یا یک اسفنج را با سرکه مرطوب کنید و تمام کفش را کاملا پاک کنید. اگر اثری از کپک در داخل کفش وجود داشت، داخل آن را نیز از دست ندهید. مهم است که همه‌ی قسمت‌های کفش‌ها را پاک کنید تا مرطوب شود، تا زمانی که کفش‌ها دوباره خشک می‌شوند، آثار آب روی چرم باقی نماند. اجازه دهید کفش به کمک هوا خشک شود. کفش‌ها را چک کنید تا مطمئن شوید از شر همه کپک‌ها خلاص شده‌اید، در غیر این صورت دوباره آن قسمت را با سرکه پاک کنید. سعی کنید این کار را با دقت بیشتری انجام دهید تا دوباره نیازی به پاک کردن و مرطوب کردن کل کفش نباشد.

هنگامی که از شر همه کپک‌ها خلاص شدید و کفش‌ها کاملاً خشک شدند، چرم کاملاً کشیده و خشک‌شده است و باید حالت‌دهی شود. ابتدا یک یا دو لایه از یک نرم کننده خوب، ترجیحاً یک لوسیون چرمی یا مثل آن را به کفش مالیده و بازسازی کفش را شروع کنید. سپس کفش خود را با چند لایه نازک از یک کرم کفش خوب بپوشانید. در صورت تمایل می‌توانید کفش خود را واکس بزنید تا کفش‌ها به حالت اولیه خود بازگردند. اگر همه این کارها به درستی انجام شود، کفش باید دوباره به وضعیت قبلی خود بازگردد.

چگونه کپک را از روی کفش چرمی پاک کنیم؟


امیدوارم از این مطلب لذت برده باشید.

همواره می توانید از طریق فرم زیر نظراتتان رو برای ما ارسال کنید.


►منبع: 

  • shoegazing.com

►لینک کوتاه مطلب:

  • مصطفی کایکانی

    خیلی مطلب عالی بود برای خودم این مشکل پیش اومده بود ولی نمیدونستم چجوری درستش کنم ای کاش زودتر این مطلب رو میخوندم در کل دمتون گرم

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی